W dzisiejszych czasach żyjemy w nieustannym biegu. Nasz układ nerwowy i hormonalny nieustannie reagują na informacje ze środowiska zewnętrznego. Stres krótkotrwały jest naturalną reakcją, zwiększa wydajność podczas różnych sytuacji. Zbyt długo utrzymujące się reakcje stresowe wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu.

Przewlekły stres prowadzi do nieprawidłowego poziomu hormonów wydzielanych do krwiobiegu, zwłaszcza kortyzolu z nadnerczy, który może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie pamięci i snu. Wysoki poziom kortyzolu wpływa również na części mózgu tj. hipokamp i podwzgórze, które kontroluje przysadkę mózgową. Przysadka mózgowa kontroluje wytwarzanie hormonów tarczycy, nadnerczy, nerki, gruczoły płciowe i wiele innych wpływających na zdrowy metabolizm.

Stres może mieć wiele niekorzystnych efektów długoterminowych w sferze fizycznej i psychicznej. Wpływa na obniżenie nastroju i spadek energii, odporności organizmu. Ponadto przyspiesza procesy starzenia, zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca, wrzodów żołądka czy osteoporozy. Predysponuje do nieprawidłowych nawyków żywieniowych tj. nieodpowiednia dieta, palenie papierosów, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.

We współczesnym świecie bardzo trudno wyeliminować jest wszystkie czynniki stresogenne z naszego życia. Warto wiedzieć jak radzić sobie ze stresorami i w jaki sposób uwolnić kumulujące się napięcia. Każdy, nawet najbardziej zapracowany człowiek powinien pozwolić sobie na chwilę relaksu.  Odłączenie się od mediów ( telefonu, komputera, telewizji), przebywanie na łonie natury, ćwiczenia fizyczne czy medytacja  pomogą organizmowi złagodzić stres.

Technika Bowena bardzo skutecznie rozluźnia mięśnie i zmniejsza stres organizmu. Poprzez działanie na autonomiczny układ nerwowy pomaga przywrócić spokój i głęboki relaks w całym ciele. Zastosowanie delikatnych ruchów na określonych mięśniach i obszarach ciała powoduje wysłanie sygnału poprzez układ nerwowy do mózgu i w odpowiedzi reorganizację napięć w organizmie.

Podczas zabiegu u pacjenta pojawia się pogłębiony oddech, następuje normalizacja tętna oraz ciśnienia krwi, zwiększa się cyrkulacja krwi do tkanek, usuwanie płynów odpadowych przez układ limfatyczny. Następuje zmniejszenie pobudliwości układu nerwowego, nadnercza zmniejszają wydzielanie adrenaliny i kortyzolu (hormonów stresu), który z kolei wysyła sygnały do mózgu, aby reszta systemu hormonalnego wróciła do równowagi.

W efekcie pacjent odczuwa rozluźnienie ciała i umysłu, mniejszą sztywność mięśni. Zmniejsza się również odczucie bólu, poprawia się jakość snu, a na co dzień pacjent odczuwa więcej energii i chęci do życia.

Odczucia moich pacjentów:

Radek, 26 lat:

 „W różnych dniach reaguję inaczej na Bowena, kiedy jestem zmęczony i zestresowany Bowen po prostu odcina mnie od rzeczywistości wprowadza mnie w stan naprawdę głębokiego relaksu. Zaledwie po kilku sekwencjach ruchów na moim ciele - zasypiam, całe ciało staje się bezwładne. Po zakończeniu zabiegu potrzeba chwili, aby dojść do siebie, najchętniej zostałoby się na kozetce. Następnego dnia Bowen z reguły prowadzi program naprawy mojego ciała i czasami czuję się obolały. Technika Bowena pomogła mi również do  szybszego powrotu do zdrowia po rekonstrukcji kolana.”

Ewa, 45 lat:

„Pracuję na stanowisku, które wymaga ode mnie odpowiedzialności i szybkiego podejmowania decyzji. Żyję w ciągłym stresie, ponieważ nigdy nie wiem, kiedy będę musiała stawić czoła ciężkim decyzjom. Poddałam się terapii Bowena, aby się trochę zrelaksować. Była to bardzo dobra decyzja, korzystam regularnie z sesji terapeutycznych. Czuję się dużo spokojniejsza i mam wrażenie, że podejmowanie trudnych decyzji stało się dla mnie dużo łatwiejsze”. 

FizjoBowen Natalia Posmyk

Telefon: +48 663 473 054
Telefon: +48 605 395 435
E-mail: kontakt@fizjobowen.pl