Terapia powięziowa jest metodą pracy z ciałem, która przywraca układ ruchu do równowagi. Dzięki temu przynosi ulgę w bólu, przywraca sprawność i poprawia funkcjonowanie organizmu. Jest skuteczna w dolegliwościach bólowych narządu ruchu (m. in. bólu kręgosłupa, stawów biodrowych, kolanowych, skokowych) czy stanach po urazach i przeciążeniach układu mięśniowo –  szkieletowego.

Co to jest powięź i jak wpływa na funkcjonowanie organizmu?

    Układ ruchu jest zintegrowaną całością, mięśnie połączone są ze sobą tkanką łączną – powięzią. Powięź jest to błona, która otacza, daje kształt i chroni nasze mięśnie, stawy, nerwy. Jest również odpowiedzialna za przenoszenie zmian napięć z jednej części ciała na drugą. To dlatego zaburzenie ślizgu między warstwami powięzi w jednej części ciała może powodować ból w innej. Bardzo ważną funkcją powięzi jest jej udział w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała.

   W normalnych warunkach tkanki przesuwają się wzajemnie względem siebie, co przekłada na się na prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu i życie bez bólu. W pewnych sytuacjach mięśnie i powięzi ulegają „sklejeniu”, zaburza to naturalny ruch między warstwami tkanek.

Jakie są przyczyny zaburzenia ślizgu powięzi i dolegliwości bólowych?

Zaburzenia ślizgu tkanek i zmiany w strukturze powięzi mogą powstawać w wyniku m. in.:

  • nieprawidłowych nawyków ruchowych (np. garbienie się, zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia),
  • zbyt długiego przebywania w tej samej pozycji (np. długie siedzenie przed komputerem),
  • wykonywanie powtarzalnych ruchów (np. w pracy),
  • urazu, wypadku czy operacji (gdy chcemy uniknąć bólu nasze ciało podświadomie modyfikuje sposób poruszania się, a poszczególne segmenty ciała ustawiają się w nieprawidłowy sposób),
  • stres (odruchowe napinanie mięśni).

Zmiany te mogą powodować utrwalenie nieprawidłowych wzorców ruchowych, w wyniku czego powstają przeciążenia mięśni, zaburzenia ruchomości stawów, przykurcze tkanek, a po jakimś czasie wady postawy i zmiany zwyrodnieniowe, którym towarzyszy ból i dyskomfort.

Co się dzieje podczas terapii powięziowej?

      Podczas sesji terapii powięziowej następuje uwolnienie struktur mięśniowo – powięziowych, które uległy zaburzeniu. Następuje przywrócenie ślizgu między warstwami tkanek, w wyniku czego tkanki znowu stają się elastyczne, dobrze ukrwione. Uwolnienie zaburzonych struktur powoduje zmniejszenie bólu, zwiększa zakres ruchomości, poszczególne segmenty ciała wracają do równowagi.

Często przyczyna bólu znajduje się daleko od jego miejsca. Ból powstaje pod wpływem pociągania innych struktur z miejsca zmniejszonej ruchomości tkanek. Na przykład w wyniku urazu stopy nastąpiło „sklejenie” warstw powięzi w tych okolicach. W wyniku pociągania struktur wyżej położonych uraz ten w przyszłości może doprowadzić do bólu w okolicy lędźwiowej. W terapii powięziowej podstawą jest odpowiednia diagnoza i odnalezienie pierwotnej przyczyny bólu.

FizjoBowen Natalia Posmyk

Telefon: +48 663 473 054
Telefon: +48 605 395 435
E-mail: kontakt@fizjobowen.pl