Technika Bowena to australijska metoda opracowana przez Toma Bowena w latach 50 XX wieku. Skutecznie stosowana jest od wielu lat na całym świecie, m. in. w USA, Australii, Ameryce Południowej czy krajach Europy Zachodniej (tj. Niemcy, Francja, Hiszpania).

technika Bowena

Jest to bezpieczna, bezinwazyjna metoda terapeutyczna, która oddziałuje na cały organizm. Zadaniem Techniki Bowena jest pobudzenie naturalnych zdolności ludzkiego organizmu do samoleczenia. Poprzez manualne działanie na mięśnie, ścięgna, nerwy, tkankę łączną następuje przywrócenie swobody ruchu płynów ustrojowych oraz tkanek.

W Technice Bowena ruchy terapeutyczne wykonywane są w ściśle określonych punktach ciała. Informacje przenoszone są w postaci wibracji poprzez układ nerwowy do mózgu. Następuje odblokowanie ogólnoustrojowych procesów naprawczych w celu przywrócenia równowagi organizmu.

Dla kogo Terapia Bowena?

Metoda Bowena może być stosowana u wszystkich: niemowląt, dzieci, dorosłych, osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych czy u osób w terminalnym stanie choroby. Nie ma żadnych przeciwskazań do stosowania Techniki Bowena. Bardzo dobre rezultaty obserwuje się zarówno w chorobach w stanie ostrym, jak i przewlekłym.

W czym pomoże Ci Terapia Bowena?

  • Bóle kręgosłupa (dyskopatia, rwa kulszowa itp.)
  • Bóle głowy i karku, zawroty głowy, dolegliwości stawu skroniowo- żuchwowego
  • Schorzenia stawów biodrowych, kolanowych, skokowych, ostrogi piętowe
  • Dolegliwości bólowe w obrębie barków, stawów łokciowych ( łokieć golfisty, tenisisty)
  • Urazy sportowe, profilaktyka urazów, regeneracja
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Problemy uroginekologiczne (nietrzymanie moczu, nawracające zapalenia pęcherza, po porodzie)
  • Choroby neurologiczne: stan po udarze, SM, MPD
  • Dolegliwości w czasie ciąży i okołoporodowe
  • Choroby reumatyczne (RZS, ZZSK)
  • Stres, napięcie, niepokój, depresja
  • Choroby narządów wewnętrznych
  • Choroby psychosomatyczne
  • Wiele innych...

Technika Bowena - Opis zabiegu

Czas zabiegu metodą Techniki Bowena, który wykonuję w moim gabinecie w Starych Babicach dla pacjentów z Warszawy i okolic, wynosi około 30 – 60 minut.

Podczas masażu metodą Bowena terapeuta wykonuje sekwencję ruchów w określonych punktach na ciele pacjenta (na nagiej skórze lub przez cienką odzież). Pomiędzy sekwencjami ruchów stosuje się kilkuminutowe przerwy, aby organizm otrzymał niezbędny czas na reakcję i zapoczątkowanie procesu leczenia.

Optymalna przerwa między zabiegami to 5 – 10 dni ( optymalnie raz w tygodniu).

Rezultaty można zauważyć już po pierwszym zabiegu. Zaletą metody jaką jest metoda Bowena jest to, że nawet po wyjściu z gabinetu organizm kontynuuje procesy leczenia przez kilka dni. Często wystarczy kilka zabiegów, aby ustąpiły dolegliwości.

Nie należy stosować jednocześnie Techniki Bowena z innymi zabiegami manualnymi (np. masaż, terapia manualna, refeksologia) czy fizykalnymi (np. pole magnetyczne, laser).

Mechanizmy działania terapii Bowena

  1. Wpływ na autonomiczny układ nerwowy
    Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na część współczulną oraz przywspółczulną. Układ współczulny ma za zadanie mobilizację organizmu w stanach zwiększonej aktywności umysłu i ciała czy podczas sytuacji stresowych. Aktywność części przywspółczulnej przeważa podczas odpoczynku psychicznego i fizycznego. Technika Bowena wpływa na przełączenie z układu współczulnego na przywspółczulny. To dlatego podczas sesji terapeutycznej pacjenci popadają w stan głębokiego odprężenia, a nawet zasypiają.
  2. Wpływ na układ powięziowy
    Powięź jest to błona zbudowana z tkanki łącznej, która pokrywa poszczególne mięśnie, grupy mięśniowe, narządy wewnętrzne. Tworzy ona siatkę oplatającą całe ciało i utrzymującą jego strukturalną jedność. Każdy ruch Bowena wykonywany jest na poziomie powięzi powierzchownej i oddziałuje na struktury (nerwy, ścięgna, mięśnie), z którymi jest w bliskim połączeniu. Ruchy Bowena powodują uwolnienie napięć w obrębie powięzi co poprawia funkcjonowanie całego organizmu (m. in. poprawa zakresu ruchomości, zmniejszenie napięcia mięśniowego a co za tym idzie zmniejszenie bólu czy odczucia dyskomfortu).
  3. Segmentarny odruch skórno - trzewny
    Narządy wewnętrzne i skóra unerwione z tego samego segmentu rdzenia kręgowego sa ze sobą ściśle powiązane. W przypadku dolegliwości z danego narządu wewnętrznego pod wpływem odruchu skórno – trzewnego  pojawiają się zmiany w tkance skórnej (np. ból w określonym miejscu na ciele). Ruch Bowena wpływa na uruchomienie odruchu skórno – trzewnego i działa leczniczo na dany narząd wewnętrzny regulując jego funkcję i przyspieszając regenerację.
  4. Odruch rozciągania
    Ruchy Bowena często wykonuje się w obrębie mięśnia (jego przyczepu początkowego, końcowego czy brzuśca). Tam znajdują się receptory, które informują układ nerwowy o stanie napięcia. Pod wpływem pobudzenia mięśnia przez ruch Bowena następuje aktywizacja receptorów odpowiedzialnych za regulację jego napięcia.
  5. Proprioceptory stawów
    Układ propriocepcji odbiera bodźce związane z rozciąganiem, uciskiem, ustawieniem i ruchem ciała wobec siebie. Proprioceptory regulują napięcie mięśniowe i koordynację pracy mięśni czy planowanie prowadzenia ruchu w przestrzeni. Umieszczone się w ścięgnach, mięśniach i stawach. Masaż techniką Bowena w tych okolicach wpływa na prawidłową integrację tego układu, poprawiając funkcjonowanie stawu.

FizjoBowen Natalia Posmyk

Telefon: +48 663 473 054
Telefon: +48 605 395 435
E-mail: kontakt@fizjobowen.pl